Kiwano Horned Melon

CUCUMİS METULİFERUS (KİWANO) AFRİKA BOYNUZLU KAVUNU

Genel Bilgiler ve Orjini: Güney ve Orta Afrika’da doğal olarak yetişen tek yıllık tırmanıcı bir bitkidir. Çevre düzenleme, güzel görünüşü ve meyvesi için İsrail, Kenya, Yeni Zelanda, Amerika da yetiştirilir. Manisa Ahmetli yöresinde 2005 yılında yapılan denemelerde 10 adet fideden 60kg civarında meyve elde edilmiştir.

Yaprakları tüylü olup ovaldir. Monoik çiçekleri vardır ve kendi kendini tozlayabilir. Boynuzlu kavun olarak bilinen kiwano oval 10 cm çapında ilginç görünüşlü bir meyveye sahiptir. Olgunlaştığında sarımsı portakal renkli kabuk ve kabuk üzerinde mahmuzlar (çıkıntı, boynuz) vardır. Sulu, etli meyve içinde tohumlar bulunur. Meyvesi çiğ yada meyve suyu şeklinde değerlendirilir. 1 adet orta büyüklükte meyve tüketildiğinde 25 kcal enerji sağlar.Besin içeriği olarak karbonhidrat içermez, 1 gr protein ihtiva eder. %6 A vitamini, %40 C vitamini, %2 Kalsiyum,%6 Demir,içerir. Bu bir yıllık bitki sert soğuklara duyarlıdır. Kiwano iyi drenaja sahip verimli zengin topraklarda yetişir. Düzenli olarak sulama gerektirir. Tohum yoluyla yetiştirilir. Avrupa ve Amerika marketlerinde özel bir yeri vardır. ülkemizde de büyük marketlerde yer almaya başlamıştır

 

Faydaları :  Kivano, cildin, saçların, tırnakların, diş etlerinin, dişlerin ve kemiklerin sağlıklı kalmalarını sağlar. İdrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücudun direncini arttır.


Yetiştirilmesi: Kiwano tohumu 20-300C sıcaklık aralığında çimlendirilir. Toprak sıcaklığı 150C ye geldiğinde açık araziye dikimi yapılır. Sarılıcı bir bitki olduğundan gövdenin bir desteğe ihtiyacı vardır. Bir dönüme 1000 adet dikilebilir ve bir dönümden 5 ton meyve alınabilir. Ekim ile hasat arası 3 ile 6 ay arasında değişebilir. İlk çiçeklenme evresinde haftada 2 defa sulanır. Daha sonraki evrelerde haftada bir sulanır.

 

Saklama Süresi ve Koşullar: Dalında portakal rengine  dönmeye yüz tutmuş meyveler toplanarak 15-20 oC oda sıcaklığında 3-4 ay  süreyle saklanabilir.

 

Kiwano Horned Melon Nutrition Facts    
Nutrition Value % Daily Value 
     
Serving Size 1 melon (100g)  
Amount per Serving: Calories 25  
Amount per Serving: Calories from Fat 0  
Total Fat

0g

0%
Saturated Fat

0g

0%
Cholesterol

0mg

0%

Sodium

0mg

0%
Total Carbohydrates

3g

1%
Fiber

1g

2%
Sugars

0g

 
Protein

1g

 
Vitamin A   6%
Vitamin C   40%
Calcium   2%
Iron   6%

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !